Erytrytol – czym jest i jak go używać

Pomimo tego, że jego nazwa brzmi jak coś zupełnie nowego, erytrytol (lub erytrol) istnieje tak długo jak winogrona, brzoskwinie, gruszki, arbuz i grzyby. Jest to rodzaj węglowodanu nazywany alkoholem cukrowym. Jest używany jako zamiennik tradycyjnego cukru.

erytrytol

Erytrytol znajdujemy naturalnie w niektórych owocach i grzybach. Jest również tworzony w procesie fermentacji wina, piwa i sera.

Erytrytol, oprócz swojej naturalnej formy, stał się również słodzikiem produkowanym przez ludzi od 1990 roku. Można go znaleźć w supermarketach i sklepach online, na półkach z innymi zamiennikami cukru. Jest również sprzedawany luzem firmom, które używają go do słodzenia lub zagęszczania produktów o obniżonej kaloryczności. Na etykietach znajdujemy go pod oznaczeniem E968. Erytrytol, możesz kupić w sklepie cosdlazdrowia.pl

Jak kaloryczny jest erytrytol?

Wcale. Cukier ma 4 kalorie na gram, a erytrytol zero. Dzieje się tak, ponieważ jelito cienkie szybko wchłania i wydala go z organizmu wraz z moczem w ciągu 24 godzin. Oznacza to, że erytrytol nie ma szansy na przekształcenie się w energię w organizmie.

Czy jest bezpieczny?

Chociaż erytrytol jest jednym z nowszych alkoholi cukrowych na rynku – ksylitol i mannitol istnieją już dłużej – naukowcy przeprowadzili wiele badań na zwierzętach i ludziach. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zatwierdziła erytrytol w 1999 r.

Bez obaw mogą go spożywać osoby z cukrzycą. Erytrytol nie ma wpływu na poziom glukozy ani insuliny. To czyni go bezpiecznym substytutem cukru, jeśli masz cukrzycę. Żywność zawierająca erytrytol może nadal zawierać węglowodany, kalorie i tłuszcze, dlatego ważne jest, aby sprawdzić etykiety.

Erytrytol ma słodki smak, podobny do cukru stołowego. Wyglądem też przypomina kryształki białego cukru, rzadziej możemy go spotkać w formie proszku. Jedzenie dużej ilości alkoholi cukrowych może prowadzić do wzdęć i rozstroju żołądka. Niektóre alkohole cukrowe mogą powodować gaz i skurcze lub działać jak środek przeczyszczający, gdy dotrą do okrężnicy. Ale erytrytol jest rozkładany, zanim dotrze do okrężnicy. Ludzie zazwyczaj radzą sobie lepiej z tym niż z innymi alkoholami cukrowymi i erytrytol nie ma żadnych przeciwskazań.

Jak można go wykorzystać przy produkcji alkoholi?

Tak samo jak cukier biały. Może być wykorzystywany do produkcji wina i piwa. Świetnie nadaje się do przygotowania syropu cukrowego, co sprawi, że wiele alkoholowych koktajli stanie się przyjaznych osobom zmagającym się z chorobą cukrzycową i tych na niskokalorycznych dietach. Proporcje do przygotowania syropu cukrowego z wykorzystaniem erytrytolu są takie same jak z wykorzystaniem cukru białego. Najczęściej jest to 1:1.

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.