Tajemnice grzanego wina

Wino grzane, tak zwane grzańce, to wielka i osobna kategoria wina. Dla niektórych jest to nieprawda, dla innych podstawowy sposób konsumpcji wina. Jedni podkreślają walory smakowe takiego wina, a inni różne ciekawe efekty, które można dzięki niemu uzyskać dla naszego zdrowia. Co każdy powinien wiedzieć o winie grzanym?

Cenne dodatki

Grzańce mają jedną wspólną cechę: są podgrzewane. To w zasadzie wszystko, co można o nich powiedzieć, jako o wspólnej kategorii. Przygotowuje się je bowiem z bardzo różnego rodzaju wina, z różnymi dodatkami i nie ma nawet zgody co do tego, do jakiej temperatury należy wino podgrzewać.Najpopularniejszym w naszym kraju dodatkiem do wina grzanego jest miód. Jest to dodatek bardzo prosty i znacząco zmieniający smak wina. Jego wykorzystanie należy łączyć z medycyną ludową – proponowano je osobom przeziębionym, także jako profilaktykę przeziębień. Wino z dodatkiem miodu poprawia przemianę materii.
Coraz częściej polski, wciąż nie do końca wyrobiony konsument wina, sięga po specjalne mieszanki przypraw, które należy zwyczajnie wsypać z saszetki do wina grzanego. W takich mieszankach znajdziemy najczęściej cynamon i kardamon, a także imbir i goździki. Pierwsze dwie z tych przypraw sprawiają, że czujemy się senni, co we współpracy z odrobiną alkoholu z wina stanowi znakomite preludium do snu. Z kolei imbir i goździki to mieszanka pobudzająca, która dodatkowo nas odświeża. Te składniki to zaproszenie do wieczoru przy palenisku, najlepiej po ekscytującym dniu na stoku narciarskim, gdyż grzaniec pozwoli naszym mięśniom się rozluźnić.


Gatunki wina idealne do ogrzewania

Niechęć części wielbicieli wina do grzańców związana jest z faktem, iż ich podstawową zaletą na pewno nie są delikatne posmaki i aromaty, jakimi delektujemy się w czasie typowej degustacji wina. Tutaj dominują przyprawy, a ciepło ukrywa większość delikatnych przyjemności oferowanych przez wino. Dlatego rodzaj wina wybieranego w charakterze bazy dla wina grzanego jest stosunkowo mniej istotny. Dobrze jest, kiedy jest to wino bogate w taniny, choć część osób wybiera wino białe i jest z niego w pełni zadowolona.
Jeśli chodzi o zawartość cukrów, nie ma ona większego znaczenia. Podobnie jest w kwestii mocy wina. Można wybrać lekkie, półwytrawne wino, po czym wzmocnić je lekko spirytusem bądź wódką, dodać miodu albo słodkiego syropu i uzyskać bazę dla przypraw, jaką tylko chcemy. Liczy się tutaj tak naprawdę tylko to, by konsument był zadowolony, a najlepszą drogą do uzyskania odpowiedniego efektu jest częste eksperymentowanie.

www.faktoriawin.pl

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.