Karta menu do restauracji – jak ją poprawnie ułożyć?

Jeśli zastanawiasz się nad tym, w jaki sposób przyciągnąć gości do restauracji lub zwiększyć jej rentowność – weź do ręki menu i spójrz na nie oczami gościa. Ile dań ze swojej karty, mając wieloletnie doświadczenie restauracyjne i znając dobrze dania serwowane przez konkurencję, chciałbyś wypróbować? Zastanów się, kiedy ostatnio zmieniałeś coś w menu lub, jakie zdanie o karcie mają wszyscy ci, którzy mają z nią styczność. Czy jest atrakcyjna wizualnie? Na te wszystkie pytania warto znać odpowiedź, bo karta menu do restauracji jest jak wizytówka dla biznesmena.

Czym jest „menu engineering”?

Menu może zachęcać do wypróbowania dań lub wręcz przeciwnie – odpychać. Proces, który służy powstawaniu dobrej karty to tzw. „menu engineering”. Czasami jest przeprowadzany nawet kilka razy w roku. To istotne, aby ustalić nie tylko mocne strony naszej kuchni i zespołu oraz pozycje menu, które najczęściej i najchętniej są zamawiane przez klientów, ale także właściwie skalkulować dania. W końcu finalnie restauracja powinna zarabiać na przygotowywaniu kompozycji, a nie dokładać do innych dań, by karta wyglądała ciekawie. Podobnie w kwestii wyboru alkoholu, a szczególnie win. Dobrze dobrane wina są bowiem gwarancją dobrego gustu restauracji dla świadomych klientów.

Od czego zacząć przy budowie karty menu do restauracji? 

W pierwszej kolejności warto zweryfikować umiejętności naszego szefa kuchni i jego zespołu – na tej podstawie oceniamy, które dania są absolutnym hitem w restauracji. Warto zapytać, jakie pozycje menu są ciekawe i pod jakim kątem? Może restauracja znajduje się w ciekawym regionie lub ma bogatą historię? Dania regionalne cieszą się ogromną popularnością wśród odwiedzających restauracje, a dostępne lokalne produkty wykorzystane w nieoczywistych kompozycjach tylko dodają potrawom wyjątkowego charakteru i unikalności. 

Kto jest gościem twojej restauracji?

Poznaj dobrze swojego klienta i zastanów się, jakie są jego oczekiwania. Może problemem twojej karty jest brak dań wegetariańskich, wegańskich lub gluten free? Czy twój zespół ma wiedzę o tym, jak przygotować posiłki dla tych wymagających klientów? Znaczenie mają także inne aspekty, jak podział na sekcje, kolejność dań w sekcji (np. ze względu na cenę) i ich liczba – bo raz, że kuchni trudno jest sprostać zbyt długiej liście potraw, a dwa – taki stan rzeczy może doprowadzić do zatracenia charakteru twojej restauracji. Na koniec oczywiście – wygląd karty menu do restauracji, który musi być nie tylko schludny, ale również przemyślany. O wiele łatwiej ci będzie wybrać odpowiedni wzór, jeśli odwiedzisz konkurencyjne lokale. Dowiesz się wtedy, jaki chciałbyś uzyskać efekt końcowy prac nad menu – co ci się podoba, a co nie w prezentowanych projektach.

www.faktoriawinalacarte.pl

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.