Wino i tajniki jego spożywania

Wino od jakiegoś czasu zyskało na popularności w Polsce. Pomimo, że w innych krajach docenili je już jakiś czas temu, Polacy nie tak dawno umiłowali sobie właśnie ten rodzaj alkoholu. Z przyjemnością wybierany jest on zarówno bez okazji, jak i na te specjalne typu urodziny, jubileusze, wesela. Część osób boi się jednak, by nie popełnić przysłowiowego faux pas w związku z tym jakże prestiżowym rodzajem alkoholu. Poniżej znajduje się kilka przydatnych wskazówek, które pozwolą cieszyć się głębią smaku i aromatu wina.

Jakie wino warto wybrać?

Do wyboru istnieje wieje rodzajów wina. Przede wszystkim można podzielić je ze względu na kolor. Do wyboru mamy wina białe, czerwone i różowe. Te zaś dzielą się ze względu na smak. Do wyboru jest wino wytrawne, wino półwytrawne, wino półsłodkie i wino słodkie. Można wybrać je ze względu na swoje osobiste preferencje oraz to, ile i czy w ogóle używa się cukru w życiu codziennym. Istnieje również zasada, że czerwone wino łączy się z czerwonym mięsem, a białe z białym mięsem. W rzeczywistości jednak wszystkie zasady odeszły raczej w niepamięć i warto sugerować się tym, co po prostu nam smakuje. Istnieją również wina różowe, które pasują naprawdę do wszystkiego i są to jedne z bezpieczniejszych wyborów.

Kultura picia wina wymaga nie tylko tego, by pić wino o odpowiednich porach dnia, by podawać wino słabsze przed mocniejszym, białe przed czerwonym, a młodsze przed starszym oraz by łączyć odpowiednie rodzaje win z odpowiednimi daniami.

W takim razie jakie kieliszki wybrać do konkretnych win?

Dobrze. Temat rodzajów został już omówiony.. A co z kieliszkami? Nie ukrywam, że to bardzo ważna kwestia, która znacząco wpływa na to, ile procent smaku i aromatu z wina zostanie wydobytych. Generalna zasada mówi, że białe wino spożywa się w kieliszkach wyższych, na dłuższej nóżce i smuklejszych, wino czerwone zaś spożywa się w kieliszkach niższych, na krótszej nóżce i bardziej pękatych. W najwęższych i najsmuklejszych kieliszkach podaje się wino musujące. Ograniczają one kontakt z powietrzem, co umożliwia utrzymanie odpowiednio niskiej temperatury. Ponadto kształt ten umożliwia swobodne wydobycie się dwutlenku węgla w postaci bąbelków. Ogólnie za najlepsze i najbardziej uniwersalne uznaje się kieliszki szersze w swojej środkowej części, natomiast zwężają się ku górze.

Gdzie kupić dobre wino?

Wino można kupić właściwie w każdym sklepie spożywczym. Jeżeli zaś zależy nam na oryginalnych rodzajach i szerokim asortymencie warto zajrzeć do Internetu. Sklep z winami Zielone Butelki w swoim asortymencie posiada szeroki wybór win w naprawdę niskich cenach.

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.