Likier herbaciany

Likier herbaciany składniki:

  • 6 łyżek herbaty luzem, takich jak Chai Rooibos, Genmaicha, Earl Grey lub zielona herbata jaśminowa
  • 750 ml wódki
  • 1 szklanka miodu lub cukru
  • 1 szklanka wody

Wsypać herbatę do słoja o pojemności 1 litra ze szczelnym zamknięciem, zalać wòdką, zamknąć i wstrząsnąć aby składniki się wymieszały. Odstawić w ciepłe miejsce co jakiś czas wstrząsając.

Nalew nie powinien się macerować dłużej niż 10 godzin, ale może mniej, w zależności od intensywności środków aromatyzujących i garbników w herbacie. Zacznij smakować w ciągu kilku godzin, a kiedy osiągnie poziom, który Ci się podoba, jest gotowy.

Likier herbaciany

Likier herbaciany

W międzyczasie przygotuj syrop, łącząc 1 szklankę miodu (lub cukru) i wody w średnim garnku. Ogrzewając na średnim ogniu, mieszając stale, aż do rozpuszczenia cukru (jeśli jest), a mieszanina jest dobrze połączona i przezroczysta. Zdjąć z ognia i ostudzić. Odcedzić nalew przez filtr kawy.

Połączyć oba płyny i dobrze wymieszać. Przechowywać w zamkniętym szklanym pojemniku. W razie potrzeby ochłodzić lub podawać w temperaturze pokojowej.

Pomyśl o tym przepisie na zasadzie równania: zachowaj proporcje i zmieniaj składniki. Możesz korzystać z ròżnych rodzajòw mieszanek harbacianych. Wódka jest dobrą neutralną bazą, ale jeżeli wolisz wypróbować inne trunki możesz likier zrobić na bazie koniaku czy whiski. Jeżeli chodzi o słodzik, miód i syrop cukrowy działają równie dobrze – po prostu dają różne smaki do końcowego wyniku. (Cukier podnosi wewnętrzne smaki herbaty, podczas gdy miód przynosi swój własny charakter).


6 komentarzy to “Likier herbaciany

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.