Nalewki staropolskie

Nalewki staropolskie – poniższy tekst pochodzi z przedwojennej książki kucharskiej, z rozdziału o nalewkach, książka jest już w kiepskim stanie więc postanowiłem spisać z nej przepisy TU -w kategorii przedwojenne.

„Często zdarza się, że niespodziewanie wpadają do nas goście, to przyjdą koledzy męża, to znów znajomi na bridge’a czy preferansa.

     Aby nie robić sobie kłopotu i wydatków, przygotowujemy zakąskę i wódeczkę. Jak miło jest gdy pani domu – ze słuszną dumą –  oznajmi, że piękny, kryształowo-czysty płyn jest nalewką domową  „własnej fabrykacji”.

    Domowe nalewki przeszły do tradycji – jako prawdziwe specjały. Babki i prababki nasze, rozporządzając liczną służbą i obszernymi piwnicami, miały różne sekreta przyrządzania wybornych domowych wódek i nalewek. Owe sekreta i przepisy przechodziły z pokolenia na pokolenie, najczęściej zazdrośnie strzeżone i przekazywane dopiero w testamencie jakiejś ukochanej wnuczce lub siostrzenicy. Może dzięki tym tajemnicom, otaczającym wyrób tych doskonałości, sztuka przyrządzania napoi domowych poszła zupełne zapomnienie. Pod pozorem, że napoje alkoholowe są niezdrowe, nie wyrabia się ich w domu – co nie przeszkadza, że w razie potrzeby kupuje się  też same napoje fabryczne, o niewiadomym składzie i na pewno z racji zawartości rozmaitych przymieszek chemikalii na pewno bardziej szkodliwe.

   Doprawdy, kilka lub kilkanaście butelek wódki, nalewki lub likieru, zajmujący zaledwie nieduży kącik w spiżarni lub bufecie – znaleźć się powinny w każdym dobrze prowadzonym gospodarstwie.

   Na zasadzie doświadczenia własnego i innych bardziej doświadczonych w tej dziedzinie ludzi pozwalam sobie podać kilka starych, wypróbowanych przepisów. Pochodzą one z czasów, gdy przemysł rektyfikacyjny nie zalewał jeszcze rynku powodzią trunków więcej lub mniej wartościowych, gdyż przyprawianych różnymi syntetykami i … kosztownych.”

Nalewki staropolskie

nalewki staropolskieJuż niedługo postaram sie wstawić przepisy na potrawy z tej książki na blogu Kulinarnym.

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.