Kwiaty czarnego bzu

Kwiaty czarnego bzu kwitły w zeszłym roku na potęgę, więc wybraliśmy się na zbiory kwiecia do nalewki i do soku tak zwanego „Elderflower”. Przepis na nalewkę zaczerpnięty z Forum Domowych Winiarzy, a na sok z bloga TitaniiKwiaty czarnego bzu

Kwiaty czarnego bzu

Kwiaty czarnego bzu nalewka:

Proporcje: 50 baldachów kwiatów bzu czarnego, 2 cytryny, 2 limety, 70 dag cukru, 1 l spirytusu 96 %, korzeń arcydzięgla, ok. 1 l wody.

Do naprawdę dużego słoja , albo dwóch mniejszych wkładamy całe baldachy dobrze rozkwitniętych kwiatów czarnego bzu, usuwając jak najwięcej zielonego,- warstwę kwiatów przekładamy warstwą cienko skrojonych plasterków cytryny, plasterki pozbawiamy pestek ale skórkę (po wcześniejszym porządnym wyszorowaniu) zostawiamy, i tak kilka razy po warstwie kwiatów i cytryny, wszystko lekko ugniatając. Wszystko zalewamy przestudzonym syropem cukrowym, żeby przykryło kwiaty i cytrynę. Zakrywamy czystą szmatką lnianą lub zakręcamy pokrywką, stawiamy na ok. 10 dni w nasłonecznionym oknie i od czasu do czasu mieszamy. Zlewamy przez sito wytworzony syrop, dodajemy do niego spirytus w takiej ilości żeby osiągnąć oczekiwaną moc nalewki, np. 35 %, korzeń arcydzięgla (mniej więcej płaska łyżka na ok. 2 litry nalewki), sok z 2 limonek i według uznania miodu do smaku, zostawiamy wszystko na dwa tygodnie od czasu do czasu mieszając. Po tym czasie zlewamy alkohol, ewentualnie odstawiamy do sklarowania i na koniec przecedzamy np. przez filtr od kawy.
Powinno leżakować przynajmniej z pół roku, ale lepiej jest gdy wytrzyma dłużej…

OLYMPUS DIGITAL CAMERAJa oczywiście zrobiłem 3 wersje nalewki, z cytryną, z cytryną i pomarańczą i z cytryną i miodem. Nalewki już odstane, więc przyszedł czas na butelkowanie i pierwsze próby. Soku używamy już od lata do herbatek i do wody która z sokiem dobrze gasi pragnienie, a herbatka ma przyjemny kwiatowy posmak. Warto nie przegapić terminu jak kwitną kwiaty czarnego bzu.

Zapraszam również do odwiedzenia mojego Bloga Scrapowego gdzie można zobaczyć wiele kartek ręcznie robionych na każdą okazję, oraz różne ozdoby na święta Bożegonarodzenia jak i na Wielkanoc.

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.