Rozcieńczanie spirytusu kalkulator

Rozcieńczanie spirytusu kalkulator online.

Przygotowałem prosty arkusz kalkulacyjny online do obliczania rozcieńczania spirytusu wodą. W poniższej tabeli proszę wpisywać objętość w mililitrach, a w przypadku użycia dziesiętnych cyfr w mocy alkoholu zamiast przecinka „,” proszę używać kropki „.” bo obliczenia mogą być błędne. Kalkulator uwzględnia kontrakcję objętościową w przybliżeniu.


Kalkulator rozcieńczania alkoholu:Ilość alkoholu do rozcieńczenia (ml): Stężenie początkowe alkoholu (%): Stężenie alkoholu jakie chcemy uzyskać (%):
Objętość roztworu po rozcieńczeniu: ml
Objętość wody do dodania: ml

Kontrakcja objętości

W przypadku roztworów i mieszanin, w których nie zachodzą reakcje chemiczne, kontrakcja objętości prowadzi prawie zawsze do zmniejszania jej objętości, co wynika z obniżonej ruchliwości jej cząsteczek na skutek powstawania ich aglomeratów, połączonych oddziaływaniami elektrostatycznymi lub wiązaniami wodorowymi.Przykładem mieszaniny, która ma mniejszą objętość niż użyte do jej sporządzenia składniki jest mieszanina wody i etanolu (alkoholu etylowego). Za kontrakcję objętości odpowiedzialne są w tym przypadku wiązania wodorowe powstające pomiędzy atomami wodoru grupy hydroksylowej etanolu a wolnymi parami elektronowymi na atomie tlenu w cząsteczce wody.

źródło Wikipedia

12 komentarzy to “Rozcieńczanie spirytusu kalkulator

  • Pozwoliłem sobie skorzystać z powyższego arkusza kalkulacyjnego wspominając o autorze. Dzięki za stworzenie tego przydatnego narzędzia

  • Używam tego kalkulatora do obliczenia nalewek leczniczych np. propolisowej. Dzięki Krzysztof

  • Dzięki, bardzo Fajne urządzenie – przydatne zwłaszcza teraz podczas epidemii CORONAVIRUSa

  • jak to działa? Gdzie przycisk „Oblicz”. Wpisuję cyfry do tabelki i co dalej? Gdzie mam wcisnąć aby uzyskać wynik?

  • Przez jakiś czas skryp nie działał, teraz jest już ok.

Trackbacks & Pings

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.