Rozcieńczanie spirytusu

Rozcieńczanie spirytusu kalkulator online.

Rozcieńczanie spirytusu kalkulatorPrzygotowałem prosty arkusz kalkulacyjny online do obliczania rozcieńczania spirytusu wodą. W poniższej tabeli proszę wpisywać objętość w mililitrach, a w przypadku użycia dziesiętnych cyfr w mocy alkoholu zamiast przecinka „,” proszę używać kropki „.” bo obliczenia mogą być błędne. Kalkulator uwzględnia kontrakcję objętościową w przybliżeniu.

Rozcieńczanie spirytusu kalkulator


 

Ilość etanolu do rozcieńczenia (ml): Stężenie początkowe etanolu (%): Chcemy uzyskać stężenie końcowe etanolu (%):
Objętość roztworu po rozcieńczeniu: Mililitrów
Opracował: Jerzy Matusiak
Objętość wody do dodania: Mililitrów

 
W przypadku roztworów i mieszanin, w których nie zachodzą reakcje chemiczne, kontrakcja objętości prowadzi prawie zawsze do zmniejszania jej objętości, co wynika z obniżonej ruchliwości jej cząsteczek na skutek powstawania ich aglomeratów, połączonych oddziaływaniami elektrostatycznymi lub wiązaniami wodorowymi.Przykładem mieszaniny, która ma mniejszą objętość niż użyte do jej sporządzenia składniki jest mieszanina wody i etanolu (alkoholu etylowego). Za kontrakcję objętości odpowiedzialne są w tym przypadku wiązania wodorowe powstające pomiędzy atomami wodoru grupy hydroksylowej etanolu a wolnymi parami elektronowymi na atomie tlenu w cząsteczce wody.

źródło Wikipedia

Podsumowanie
recipe image
Nazwa nalewki
Rozcieńczanie spirytusu
Data publikacji
Czas dojrzewania
Średnia ocena
31star1star1stargraygray Based on 34 Review(s)

3 komentarze to “Rozcieńczanie spirytusu

  • Pozwoliłem sobie skorzystać z powyższego arkusza kalkulacyjnego wspominając o autorze. Dzięki za stworzenie tego przydatnego narzędzia

Trackbacks & Pings

Dodaj komentarz